Program redukcji ryzyka powodziowego dla zlewni rzeki Bystrzycy to inicjatywa przygotowana przez Wody Polskie i Ministerstwo Infrastruktury, mająca na celu poprawę ochrony przed powodziami w naszym regionie. Dla naszej gminy szczególnie ważna, ponieważ - część naszego obszaru znajduje się w zlewni Bystrzycy, a intensywne opady i wezbrania rzek stanowiły w ostatnich latach realne zagrożenie dla mieszkańców i infrastruktury. Program jest obecnie na etapie konsultacji społecznych. To oznacza, że do 16 października każdy – mieszkaniec, samorządowiec, organizacja społeczna – może zgłosić swoje uwagi, pomysły lub pytania.

Przygotowanie dokumentu i jego przedstawienie do konsultacji społecznych wynika z powodzi, która wystąpiła w 2024 r. na obszarze południowej Polski i konieczności wypracowania działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego obszarów szczególnie dotkniętych jej skutkami. - Program redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Bystrzycy to dokument o strategicznym znaczeniu – zarówno dla bezpieczeństwa mieszkańców regionu, jak i dla możliwości pozyskania środków z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Oparty na rzetelnych analizach hydrologicznych i hydraulicznych, stanowi punkt wyjścia do dalszych, pogłębionych prac projektowych. Jego skuteczność zależy jednak nie tylko od rozwiązań technicznych, ale także od aktywnego udziału lokalnych społeczności. Dlatego tak ważne jest, by każdy zainteresowany wniósł swój głos w ramach trwających konsultacji - wspólnie możemy stworzyć system ochrony, który będzie trwały, skuteczny i społecznie akceptowalny – informuje Mateusz Balcerowicz, prezes Wód Polskich.

Dlaczego to ważne?

Zlewnia Bystrzycy obejmuje ponad 1700 km² i odwadnia m.in. masyw Ślęży oraz Sudety Środkowe. To teren o zróżnicowanej rzeźbie – od górskich dolin po nizinne obszary w pobliżu dużych miast. W czasie intensywnych opadów woda spływa bardzo szybko, co zwiększa ryzyko powodzi. Dlatego potrzebne są konkretne działania.

Wśród najważniejszych propozycji znajdują się:

* budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego Kątki na Czarnej Wodzie – może on zmniejszyć przepływ wody na rzece Czarna Woda nawet o 31% a w rejonie ujścia do Bystrzycy o około 15%, co ma istotne znaczenie dla wzmocnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na terenie m.in. miejscowości Kątki, Wirki, Mysłaków i Zebrzydów w gminie Marcinowice,

* modernizacja i budowa nowych obwałowań – by lepiej chronić tereny zabudowane,

* udrożnienie i poszerzenie koryt rzek,

* zielone rozwiązania – jak m.in. renaturyzacja dolin rzecznych, retencja leśna i rolnicza czy błękitno-zielona infrastruktura w miastach.

Teraz możesz mieć wpływ na to, jak będzie chroniona Twoja okolica!

Program jest obecnie na etapie konsultacji społecznych. To oznacza, że do 16 października każdy – mieszkaniec, samorządowiec, organizacja społeczna – może zgłosić swoje uwagi, pomysły lub pytania. Więcej informacji znajduje się na stronie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w zakładce:
https://www.gov.pl/web/wody-polskie-wroclaw/program-redukcji-ryzyka-powodziowego-w-zlewni-rzeki-bystrzyca