Wspaniałe stoiska przygotowane przez sołectwa, pomysłowe dekoracje, mnóstwo pysznego jedzenia i dobrej zabawy - za nami dożynki gminne, które w tym roku odbywały się w Pastuchowie. 

Dożynki odbyły się w sobotę, 31 sierpnia. Impreza rozpoczęła się od uroczystej mszy świętej dziękczynnej za zebrane plony. Starosta dożynek i starościna – Lesława Krzysztof Malina na ręce burmistrza Jaworzyny Śląskiej Grzegorza Grzegorzewicza, jego zastępczyni Justyny Chrebeli oraz przewodniczącego rady miejskiej Artura Nazimka przekazali symboliczny bochen chleba, upieczony z mąki z tegorocznego zboża. 

Po części oficjalnej rozpoczął się program artystyczno-rozrywkowy. Na scenie pojawił się zespół „Jaworzynianie”. Taneczny show zaprezentowały tancerki z zespołu „Fart” z Jaworzyny Śląskiej. Na pyszne potrawy i słodkości zapraszali przedstawiciele wszystkich sołectw w gminie. Na stoisku stowarzyszenia „Jaworzyńska Pozytywka” można było spotkać trzy niezwykłe dziewczynki: Hanię, Olę i Marysię. Dziewczynki wspólnie z mamami kupiły koraliki, z których zrobiły bransoletki. Sprzedawały je po 5 złotych za sztukę, dochód zaś przekażą kolegom i koleżankom leżącym w szpitalach.

Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej na uczestników dożynek czekał transport z Jaworzyny Śląskiej do Pastuchowa i z powrotem.

W trakcie dożynek dokonano także oceny przygotowanych na konkurs potraw. W kategorii potrawa z kapustą I miejsce zajęły Bolesławice, II miejsce – Nowice, III miejsce – Piotrowice Świdnickie. W kategorii pajda ze smalcem I miejsce zdobył Pastuchów, II miejsce – Tomkowa, III miejsce – Bagieniec. W kategorii słodki wypiek najlepsze okazały się Milikowice, II miejsce zajęły Czechy, III miejsce – Witków. W kategorii swojska nalewka I miejsce zajął Stary Jaworów, II miejsce – Pastuchów, III miejsce – Pasieczna. Nagrody przedstawicielom sołectw wręczali posłowie Ireneusz ZyskaGrzegorz Macko, burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz, zastępca burmistrza Justyna Chrebela, sołtys Pastuchowa Ilona Karniej. Wszystkie nagrodzone sołectwa otrzymały nagrody finansowe ufundowane przez gminę Jaworzyna Śląska oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną w Jaworzynie Śląskiej.

Dożynki były także okazją do wręczenia odznaczeń „zasłużony dla rolnictwa”. Otrzymali je Marzena i Piotr Gaura. Rolnictwo było pasją Pana Piotra już od dziecka. Kocha pracę na roli i to jej poświęca każdą wolną chwilę. Gospodarstwo o powierzchni 17 ha przejął po ojcu

w 1990 r. Cały czas pracował nad jego rozwojem w celu powiększenia areału. Obecnie zajmuje ono powierzchnię 55 ha. Większość obejmuje produkcja roślinna. Piotr Gaura nie ustaje w dalszej jego modernizacji. Jako rolnik rozwija się i śledzi najnowsze informacje dotyczące tematyki rolniczej oraz możliwości rozwoju gospodarstwa i inwestowania. Poza działalnością rolniczą, ma jeszcze jedną ogromną pasję – gołębie. Obecnie ma ich ok. 150. Jest członkiem Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Jaworzynie Śląskiej. Jeździ na wystawy gołębi, zdobywa puchary i dyplomy. W prowadzeniu gospodarstwa mężowi pomaga żona - Marzena. Poza pracą na roli zajmuje się głównie organizacją spraw księgowych, finansowych i całą dokumentacją dotyczącą gospodarstwa. Cały czas poszerza swoją wiedzę dotyczącą rolnictwa, która pozwala Państwu Gaura na osiąganie wysokich i stabilnych plonów w gospodarstwie. Pani Marzena poza pracą w gospodarstwie ma wiele pasji i zainteresowań. Ogromną radość sprawia jej uprawa roślin ozdobnych i kwiatów, ale również pieczenie ciast i tortów.Jest osobą bardzo aktywną - uprawia nordic walking, uwielbia spacery i wycieczki w góry. W jesienne i zimowe wieczory można ją zastać przy haftowaniu, robieniu na drutach bądź czytaniu ukochanych książek. Małżeństwo doczekało się trojga dzieci: Szymona, Wojciecha i Jolanty. Obecnie w pracy pomaga im syn Wojciech, który poszedł w ślady rodziców. Skończył Technikum Rolnicze w Mokrzeszowie i założył własne gospodarstwo rolne.