Wskakujemy na swoje dwa kółka i bawimy się w oficjalnej rozgrzewce do Rowerowej Stolicy Polski. Oficjalny trening potrwa do 21 maja. W zabawie bierze udział 31 miast prezydenckich i 41 gmin z całej Polski. Jaworzyna Śląska w tym roku także przystąpiła do rywalizacji. 

Przypominamy, że trening to jedynie rozgrzewka przed czerwcową rywalizacją pn. Rowerowa Stolica Polski. Mieszkańcy miast i gmin, dołączając do treningu, poznają szczegóły zabawy i funkcjonowania darmowej aplikacji Aktywne Miasta. Zarówno trening jak i czerwcowa rywalizacja będą miały postać dwóch równoległych konkursów, w wyniku których poznamy najbardziej rowerowe miasto prezydenckie oraz najbardziej rowerową gminę w PolsceRowerzyści mogą w aplikacji wybrać właściwą sobie rywalizację i dołączyć do zabawy. Zasady podczas treningu różnią się tym, że kilometry przejechane na rowerze sumują się dla wybranego miasta. W głównej rywalizacji natomiast obowiązuje przelicznik – przejechane kilometry są przeliczane na punkty uwzględniające liczbę mieszkańców. Nowością w tym roku jest to, że nie można kręcić jednocześnie w obu rywalizacjach! Zbieramy kilometry albo dla miasta albo dla gminy.

Jeśli masz ochotę bawić się z nami, wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Aktywne Miasta z właściwego dla siebie sklepu. Z menu wybierz „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Ogólne” - Trening Rowerowej Stolicy Polski 2024 – UWAGA: albo dla Miast albo dla Gmin. Aby dołączyć do rywalizacji, z listy rozwijanej wybierz Miasto lub Gminę, dla której będziesz kręcić kilometry. W kolejnym kroku wybierz grupę z listy lub zaproponuj nową grupę i razem z przyjaciółmi weźcie udział w zabawie!

Już dziś kilometry kręci 41 gmin: Bartoszyce, Bielsk Podlaski, Bobolice, Busko Zdrój, Celestynów, Deszczno, Dębno, Gniewkowo, Jarosław, Jaworzyna Śląska, Jedwabne, Kaliska, Kamionka Wielka, Kobylnica, Koczała, Lipno, Lubartów, Lubiewo, Łańcut, Łysomice, Mielno, Międzyrzec Podlaski, Mińsk Mazowiecki, Murowana Goślina, Narewka, Niepołomice, Opatowiec, Osie, Otyń, Płońsk, Płośnica, Połaniec, Rajgród, Starogard Gdański, Świecie, Świerczów, Trzemeszno, Wąbrzeźno, Wschowa, Wyrzysk, Żarów oraz 31 miast prezydenckich: Biała Podlaska, Białystok, Elbląg, Gdynia, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Inowrocław, Jastrzębie Zdrój, Katowice, Kędzierzyn Koźle, Kielce, Kołobrzeg, Koszalin, Legnica, Metropolia Bydgoszcz, Nowy Sącz, Ostrołęka, Przemyśl, Puławy, Racibórz, Radom, Skarżysko – Kamienna,  Stargard, Starogard Gdański, Suwałki, Świdnica, Świnoujście, Toruń, Zduńska Wola, Zielona Góra, Żory.

Pamiętajcie, że nasze rowerowe kręcenie to przede wszystkim zabawa i zdrowa sportowa rywalizacja. Liczy się aktywność i społeczny aspekt rowerowej akcji.