Przejmują prywatne konta na facebooku, wyłudzają pieniądze od znajomych czy publikują nielegalne treści - cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują media społecznościowe do swoich celów. W ostatnim czasie ich ofiarami padli także mieszkańcy naszej gminy. Zachowajcie zatem ostrożność!

Po co hakerzy włamują się na konta facebooka? Co zrobić, jeżeli ktoś zhakował Twoje konto?

Media społecznościowe gromadzą mnóstwo informacji o użytkownikach, dlatego są bardzo kuszącym celem dla cyberprzestępców. Dostęp do nich pozwala na kradzież tożsamości, a to stwarza idealne warunki do popełniania kolejnych przestępstw. Nasze konto może zostać wykorzystane np. do wyłudzania przelewów od znajomych (tzw. oszustwa na BLIK-a), do rozsyłania fałszywych linków, czy publikowania nielegalnych treści. Niestety, przejęcie konta na facebooku przez cyberprzestępców to poważny problem dla wielu użytkowników tego serwisu. 
Włamanie na konto facebook może być bardzo stresującym przeżyciem, dlatego, jak tylko zauważysz nieautoryzowane działania na swoim koncie, natychmiast podejmij odpowiednie kroki.

Włamanie na konto facebook. Co robić?
Dalsze postępowanie zależy to od tego, czy nadal masz dostęp do konta (możesz się zalogować), czy straciłeś nad nim kontrolę.
Jeśli podejrzewasz, że ktoś przejął Twoje konto, ale wciąż masz do niego dostęp:

* Natychmiast zmień hasło na nowe — silne i niepowtarzalne. Pamiętaj, aby zmienić wszystkie hasła dostępowe, łącznie z hasłem do adresu e-mail, na który zarejestrowane jest Twoje konto. Absolutnie nie korzystaj z hasła, którego używasz gdzie indziej. Zachęcamy do przeczytania artykułu Jak utworzyć bezpieczne hasło?

* Zweryfikuj dane dotyczące konta – znajdziesz je w menu Ustawienia. Sprawdź numer telefonu oraz adresy e-mail powiązane z kontem. Jeśli na koncie znajdują się nieznane numery i adresy – usuń je. Cyberprzestępcy często po złamaniu zabezpieczeń konta dodają do niego swoje dane kontaktowe, aby w ten sposób uzyskać możliwość zmiany hasła. 

* Sprawdź ostatnie miejsca logowania. Wejdź w zakładkę Ustawienia i prywatność > Ustawienia >Bezpieczeństwo i logowanie. W tym miejscu możesz sprawdzić z jakiej lokalizacji i urządzeń pochodzą ostatnie logowania oraz będziesz mieć możliwość wylogowania się z nieznanych źródeł. Usuń dane dotyczące każdej aktywności, która budzi choćby najmniejsze wątpliwości.

Jeśli nie możesz zalogować się do swojego konta:

Zresetuj hasło bez logowania się na konto, za pomocą numeru telefonu lub powiązanego z kontem adresu e-mail. W przypadku trudności ze znalezieniem swojego profilu użyj dedykowanej strony. Jeśli nadal nie masz dostępu do konta – wejdź na stronę https://www.facebook.com/hacked i krok po kroku wypełnij formularz zgodnie ze specjalną procedurą dla zhakowanych kont. Zawsze zgłoś włamanie na konto facebook

Włamanie na konto możesz zgłosić sam, ale może to zrobić także Twój znajomy. 

Co dokładnie należy zrobić, aby zgłosić kradzież konta Facebook?

1. Wejdź na stronę centrum pomocy – facebook;

2. Z listy po lewej stronie rozwiń kategorię Zasady i zgłaszanie;

3. Kliknij w fałszywe konta i konta na które ktoś się włamał;

4. Wybierz z listy problem, który dotyczy Twojego konta lub konta Twojego znajomego.

W centrum pomocy – facebook dostępne jest także narzędzie pomocy z przewodnikiem, który przeprowadzi Cię przez kroki potrzebne do rozwiązania problemu. Znajdziesz je w poradniku pt. Myślę, że moje konto na Facebooku zostało zaatakowane przez hakera lub ktoś korzysta z niego bez mojego zezwolenia. 

Bądź czujny i nie daj się zhakować!

Aby ochronić się przed możliwymi atakami na swoje konto, zadbaj o jego bezpieczeństwo i przestrzegaj kilku zasad:

  1. Chroń hasło do konta;
  2. Nie udostępniaj danych do logowania;
  3. Pamiętaj o wylogowaniu się, w przypadku korzystania z Facebooka na nieswoim urządzeniu;
  4. Przyjmuj zaproszenia do grona znajomych tylko od osób, które znasz;
  5. Sprawdzaj adresy linków, nie klikaj w te, które otrzymałeś od osób lub firm, których nie znasz;
  6. Korzystaj z dodatkowych opcji zabezpieczeń, jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Dowiedz się więcej o uwierzytelnianiu dwuskładnikowym.
Zobacz, jak ustawić uwierzytelnianie 2FA na Facebooku