Żar leje się z nieba, a zatem rośnie ryzyko wystąpienia burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 2 stopnia dla powiatu świdnickiego przed burzami.

Burzom miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 55 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie może wystąpić grad. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 16.00 10 lipca do godz. 2.00 11 lipca. Cały czas obowiązuje także ostrzeżenie przed upałami. W środę 10 lipca temperatura może sięgnąć 34 stopni. Temperatura minimalna w nocy – 18-22°C.

Aby jak najlepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo, policjanci przypominają zasady, których przestrzeganie pozwoli uniknąć zagrożeń, jakie niesie ze sobą zmieniająca się aura. Warunki wywołane niespodziewaną burzą wymagają od kierujących szczególnej ostrożności. Należy zachować większy niż na co dzień odstęp od poprzedzającego nas pojazdu, bo droga hamowania na mokrej nawierzchni ulega wydłużeniu. W czasie burzy zwracajmy uwagę, gdzie pozostawiamy swój pojazd. Unikać należy miejsc parkingowych pod drzewami, balkonami czy w zagłębieniach terenu, w których przy gwałtownych opadach atmosferycznych woda może zebrać się bardzo szybko. Gdy burza rozpęta się kiedy jesteś za kierownicą, najlepiej zatrzymać pojazd poza drogą na otwartej przestrzeni i w nim pozostać. Przebywanie wewnątrz pojazdu chroni przed polem elektrostatycznym. Gdy  w samochód uderzy piorun, napięcie elektryczne przejdzie do ziemi pod warunkiem, że osoby przebywające w środku nie będą dotykać elementów metalowych, a okna będą zamknięte. Zatrzymanie pojazdu na poboczu ruchliwej drogi nie jest najlepszym pomysłem. Przy zmniejszonej widoczności w strugach deszczu wzrasta ryzyko najechania przez pojazd jadący z tyłu.

Piesi jako tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są szczególnie narażeni na zmienną aurę. Jeśli planujemy spacer, w przypadku gwałtownego załamania pogody, nie szukajmy schronienia pod drzewami, masztami czy latarniami. Nie kryj się przy  metalowych wiatach przystankowych lub przy torowiskach. Najlepiej wejść do najbliższego budynku albo pozostać na otwartej przestrzeni. Na drogach pamiętajmy o noszeniu odblasków.

Mamy okres wakacyjny więc może się okazać, że deszcz zastanie kogoś podczas kąpieli w jeziorze lub innym zbiorniku wodnym. W takiej sytuacji jak najszybciej należy wyjść na ląd, ponieważ woda jest doskonałym przewodnikiem prądu i ściąga pioruny. Dla miłośników gór warto przypomnieć, że im niżej tym bezpieczniej. Na górskiej wycieczce, gdy zanosi się na burzę, wyjmijmy z plecaka metalowe przedmioty i przykucnijmy na plecaku ze złączonymi stopami. Należy unikać skupienia się kilku osób w grupie.