W związku z ostatnimi przypadkami śmiertelnych zatruć środkami ochrony roślin zawierającymi fosforek glinu, prawdopodobnie zastosowanymi niezgodnie z etykietą jako preparaty do zwalczania gryzoni, istnieje uzasadnione podejrzenie, że zakupu tych preparatów mogły dokonać osoby nieposiadające stosownych uprawnień, tj. bez ukończonego szkolenia z zakresu środków ochrony roślin.

Środki ochrony roślin zawierające w swoim składzie substancję czynną fosforek glinu i fosforek magnezu (m.in. do zwalczania kretów) stanowią specyficzną grupę produktów, których działanie polega na uwalnianiu trującego gazu - fosforowodoru, w obecności wilgoci.
Preparaty te, zgodnie z etykietą zatwierdzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przeznaczone są do stosowania wyłącznie przez użytkowników profesjonalnych, którzy ukończyli szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji. Z dotychczasowych działań kontrolnych Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa wynika, że zakupu tego typu preparatów dokonywały osoby nieuprawnione, np. działkowcy, amatorzy, którzy nie są świadomi śmiertelnego zagrożenia, jakie może stwarzać ich stosowanie.
Preparaty do fumigacji, które zostały nabyte bez stosownych uprawnień do zakupu lub stosowania, nie mogą być używane i składowane w nieprzystosowanych do tego miejscach. Środki te powinny zostać oddane do utylizacji podmiotom upoważnionym do odbioru odpadów niebezpiecznych. W żadnym wypadku środków ochrony roślin zawierających fosforek glinu nie należy wyrzucać do śmieci zmieszanych czy innych nieuprawnionych miejsc, ponieważ może to doprowadzić do zatrucia przypadkowych osób. 
Pomoc w ustaleniu podmiotów uprawnionych do zbiórki odpadów niebezpiecznych można uzyskać w placówkach wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa (adresy dostępne na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/piorin/wojewodzkie-inspekto... ) lub jednostkach wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska.
Zaleca się również, aby osoby, które dokonały zakupu środków ochrony roślin do fumigacji bez stosownych uprawnień, ewentualnie skontaktowały się niezwłocznie z dystrybutorem, u którego dokonały zakupu, w celu ustalania bezpiecznego postępowania z tymi produktami. 
Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że takie środki mogą być transportowane wyłącznie przez wykwalifikowane firmy zgodnie z przepisami ADR.