![](/assets/jaworzyna/media/files/d9bcb02c-0aa4-4b2c-9660-227e33766dfa/snow-429294-1920.jpg)
Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani do usuwania z dachów śniegu i lodu. Pamiętajmy, że zalegający śnieg może uszkodzić budynek, a lodowe sople i nawisy śnieżne są zagrożeniem dla przechodniów.
Obowiązek odśnieżania dachów i chodników spoczywa na właścicielach nieruchomości. To do nich należy nie tylko usunięcie śniegu, ale też sopli z dachu i lodu z chodnika, który położony jest wzdłuż ich nieruchomości. Śliskie i zasypane śniegiem chodniki mają duży wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. - Przepis art. 61 pkt. 2 ustawy Prawo budowlane stanowi, że właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt związanych z działaniem człowieka lub siły natury, takich jak: intensywne opady atmosferyczne, w tym opady śniegu, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska – informuje Barbara Rajca, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Świdnicy. - Biorąc powyższe pod uwagę, apeluję o podejmowanie niezwłocznych działań w każdym przypadku wystąpienia w/w czynników oddziaływujących na obiekty budowlane, w szczególności do sprawdzania grubości pokrywy śnieżnej zalegającej na dachach obiektów budowlanych będących w Państwa własności lub zarządzaniu oraz w razie konieczności, usuwania nadmiaru śniegu z dachu oraz zwisających sopli. Równocześnie zwracam uwagę, że usuwanie śniegu z dachów, szczególnie z dachów o dużych powierzchniach i wieloprzęsłowej lekkiej konstrukcji stalowej, winno odbywać się pod nadzorem osób posiadających wiedzę techniczną w taki sposób, aby nie doszło do wystąpienia najniekorzystniejszego układu obciążeń dla konstrukcji budynku. Ponadto przypominam o konieczności zapewnienia odpowiedniej wentylacji w obiektach budowlanych, w tym wentylacji nawiewno-wywiewnej w pomieszczeniach z urządzeniami ogrzewczymi, w celu zagwarantowania prawidłowej pracy kotłów i prawidłowego użytkowania pomieszczeń z kotłami grzewczymi.
Za niedopełnienie obowiązku odśnieżania dachu grozi mandat w wysokości 500 – 1000 zł. Może go wystawić zarówno policja, jak i inspektor nadzoru budowlanego. Za nieusuwanie sopli z dachu także można zostać ukaranym mandatem do 500 zł.