Pokonali symboliczny dystans 1421 metrów i upamiętnili dzieci broniące polskiego Lwowa w latach 1918 – 1919. We wtorek, 26 września w Szkole Podstawowej w Pastuchowie odbył się „Bieg Orląt Lwowskich”. W inicjatywie uczestniczyli także najmłodsi uczniowie szkoły w Starym Jaworowie.

W wydarzeniu koordynowanym przez Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu wzięli udział uczniowie w wieku 9 lat ze Szkoły Podstawowej im. Świętego Mikołaja w Pastuchowie oraz ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Starym Jaworowie.

Bieg miał na celu upamiętnienie najmłodszych obrońców Lwowa. W latach 1918-1919 w walkach w obronie polskiego Lwowa zginęło 1421 dzieci, a najmłodszy z nich - Janek Kukawski - miał 9 lat.

Uczniowie pod opieką dyrektor szkoły Małgorzaty Adamowicz, nauczycieli Pawła Kuklińskiego i Katarzyny Gradowicz oraz nauczycieli ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Starym Jaworowie pokonali symboliczny dystans 1421 metrów. Na mecie otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy oraz słodki poczęstunek.

Foto: SP Pastuchów