Chcąc załatwić jakąś sprawę w ZUS, nie trzeba wychodzić z domu. Dostępna jest opcja e-wizyty, którą można odbyć w dogodnym czasie. W minionym 2022 roku z wideorozmowy z ekspertem ZUS skorzystało ponad 111 tys. klientów.

Możliwość skorzystania z e-wizyty jest szczególnie ważna w okresie zimowym, kiedy więcej osób choruje. - Wideorozmowę z naszym ekspertem można odbyć, nie wychodząc z domu. Trzeba mieć do dyspozycji laptop lub smartfon po to, żeby pokazać się do kamery i podać swoje dane. Taki sposób weryfikacji jest niezbędny, gdyż podczas wideowizyty rozmawia się często o danych wrażliwych naszych klientów – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, rzecznik regionalny ZUS.

Jak dodaje, najwięcej e-wizyt dotyczy emerytur i rent, zasiłków oraz zagadnień dotyczących obowiązków ubezpieczeniowych firm, w tym również w kontekście pracowników. Podczas e-wizyty klienci chętnie korzystają też z możliwość potwierdzenia profilu utworzonego na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

E-wizytę można zarezerwować na stronie internetowej www.zus.pl/e-wizyta. Aby odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerą i mikrofonem. E-wizyty odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 14.00.

Chcąc zarezerwować taką wizytę w dogodnym czasie i terminie, należy wejść na link do e-wizyty. Można umówić się także na konsultacje w sprawie zasiłków, emerytur i rent w języku migowym (PJM). Podczas rezerwacji należy podać swoje dane, wybrać dzień i godzinę spotkania, wybrać temat spotkania, w przypadku osoby niesłyszącej, należy wybrać e-wizytę w języku migowym (PJM), a następnie zaznaczyć interesujący temat spotkania.

Aby przygotować się do e-wizyty, należy ustawić urządzenie z kamerą (komputer, laptop, tablet albo telefon) w cichym miejscu z neutralnym tłem. Należy mieć przy sobie dowód osobisty. W trakcie spotkania online może wziąć udział osoba trzecia, ale tylko wówczas, gdy jest to opiekun klienta, którego dane podano przy rezerwacji e-wizyty.