11,5 tysiąca Dolnoślązaków nie założyło konta na platformie internetowej PUE ZUS. ZUS zrobi to w ich imieniu, ale aby uzyskać dostęp do konta - trzeba mieć login i hasło. Można je dostać podczas wizyty w oddziale ZUS lub wizyty wideo. Od początku tego roku wszyscy przedsiębiorcy płacący składki do ZUS muszą mieć konta, bez których nie odbiorą informacji z ZUS.

W całej Polsce ZUS założy konta na PUE dla ok. 175 tys. przedsiębiorców, którzy dotąd sami tego nie zrobili. Będą mogli się do nich zalogować po uzyskaniu loginu i hasła w czasie e-wizyty lub w oddziale ZUS. - Na Dolnym Śląsku mamy 355 tysięcy aktywnych firm, z czego tylko 11,5 tysiąca nie ma swoich kont na naszej platformie internetowej. To zaledwie 3,3 procent płatników składek – mówi Iwona Kowalska-Matis, rzecznik ZUS na Dolnym Śląsku. – Spóźnialskim to my założymy konta, ale aktywować muszą je sami.

Zdaniem rzeczniczki dostęp do własnego konta jest bardzo ważny, gdyż bez tego osoba prowadząca firmę nie będzie miała dostępu do informacji, które wysyła do niej ZUS. Trzeba pamiętać, że na profil płatnika trafiają np. zwolnienia lekarskie i informacje, które z mocy prawa są przekazywane tylko elektronicznie. - Konta będą sukcesywnie zakładane na podstawie dokumentów zgłoszeniowych złożonych przez płatnika składek do ZUS. Aby jednak przedsiębiorca mógł zalogować się na swoje konto, musi uzyskać dane do logowania. Login i jednorazowe hasło otrzyma podczas e-wizyty lub na sali obsługi klientów w dowolnej placówce ZUS- wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Wizytę w placówce ZUS najlepiej wcześniej umówić na konkretny dzień i godzinę albo skorzystać z opcji e-wizyty. Jeśli nie chcemy obsługiwać swojego profilu samodzielnie, możemy kogoś do tego upoważnić przez formularz pełnomocnictwa (ZUS PEL). Osoba, której klient udzieli upoważnienia, musi najpierw zarejestrować swoje konto na PUE, a potem na podstawie pełnomocnictwa otrzyma dostęp do profilu jako płatnik.

Obowiązek posiadania konta na PUE ZUS przez wszystkich płatników składek wynika z przepisów uchwalonych jeszcze w 2021 r. W ostatnim czasie zostały one uzupełnione o regulacje dotyczące procedury dostarczania przez ZUS wiadomości w formie cyfrowej.

Od nowego roku każdy przedsiębiorca, nawet opłacający składki tylko za siebie, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS. Dotyczy to również rodzica zatrudniającego nianię na umowie uaktywniającej, duchownego, a także osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu.