Wspaniałe stoiska przygotowane przez sołectwa, które tradycyjnie zachwyciły kreatywnością, pomysłowe dekoracje, mnóstwo pysznego jedzenia i dobrej zabawy - za nami dożynki gminne, które w tym roku odbywały się na boisku w Piotrowicach Świdnickich. 

Dożynki odbyły się w sobotę, 26 sierpnia. Impreza rozpoczęła się od uroczystej mszy świętej dziękczynnej za zebrane plony. Starosta dożynek i starościna – Katarzyna i Radosław Mentel na ręce burmistrza Jaworzyny Śląskiej Grzegorza Grzegorzewicza, jego zastępczyni Justyny Chrebeli oraz przewodniczącego rady miejskiej Artura Nazimka przekazali symboliczny bochen chleba, upieczony z mąki z tegorocznego zboża. 

Po części oficjalnej rozpoczął się program artystyczno-rozrywkowy. Na scenie pojawił się zespół „Jaworzynianie”. Taneczny show zaprezentowały tancerki z zespołu „Fart” z Jaworzyny Śląskiej. Organizatorzy zaprosili także na muzyczny show z największymi polskimi przebojami „Autostopem z Malowaną lalą” oraz biesiadę z Bacą Pietrkiem.

W trakcie dożynek dokonano także oceny stoisk oraz wystawionych na nich potraw i przedmiotów. Za potrawy i oferowane produkty wyróżniono sołectwa: Milikowice, Nowice, Piotrowice Świdnickie, Pasieczna, Pastuchów, Bagieniec, Bolesławice, Czechy. Najładniejsze stoisko dożynkowe, według komisji oceniającej, przygotowało sołectwo Pastuchów, przed Bolesławicami (II miejsce) i Nowicami (III miejsce). Nagrody przedstawicielom sołectw wręczali minister Michał Dworczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko, burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz, zastępca burmistrza Justyna Chrebela, przewodniczący rady miejskiej Artur Nazimek, prezes wałbrzyskiego hospicjum Renata Wierzbicka, proboszcz parafii pw. św. Barbary w Pastuchowie. Wszystkie nagrodzone sołectwa otrzymały nagrody finansowe ufundowane przez gminę Jaworzyna Śląska oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną w Jaworzynie Śląskiej.

Podczas dożynek pożegnano dyrektora Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej Sylwestra Bartczaka, który odchodzi ze stanowiska i podejmuje inne wyzwania zawodowe.

Dożynki były także okazją do wręczenia odznaczeń „zasłużony dla rolnictwa” oraz „zasłużony dla gminy Jaworzyna Śląska”. Odznaczenia „zasłużony dla rolnictwa” wręczali wiceminister klimatu i ochrony środowiska Ireneusz Zyska oraz wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek.

„Zasłużeni dla rolnictwa”:

Mariola i Artur Żelaźni – od lat z sukcesem prowadzą w Jaworzynie Śląskiej szkółkę drzew i krzewów ozdobnych. Obydwoje ukończyli Akademię Rolniczą w Poznaniu, tam się poznali i pokochali. Ślub wzięli 6 lipca 1991 r. Doczekali się 4 dzieci: Julii, Kingi, Pauli i Jakuba. Działalność prowadzą od 1991 roku, szkółkę otworzyli zaraz po studiach i zaczęli od zera. Przez pierwsze 3 lata rozwijali działalność w miejscowości Czechy, później - w Jaworzynie Śląskiej. Posiadają 57 ha gruntów, z czego pod działalność szkółkarską przeznaczyli 18 ha. Na początku zajmowali się głównie uprawą chryzantem. Z czasem postawili na uprawę drzew iglastych, potem również liściastych. Obecnie specjalizują się w produkcji dużych roślin i skupiają się na podnoszeniu ich jakości. W pracy pomaga im córka Kinga, która również posiada wykształcenie ogrodnicze. Najmłodsza córka także rozpoczęła studia w tym kierunku.

Państwo Żelaźni prowadzą największą szkółkę w regionie. Posiadają klientów nie tylko z okolicy, ale również z zagranicy. Zarażają miłością i pasją do roślin. Chętnie dzielą się z klientami swoją ogromną wiedzą, radami dotyczącymi uprawy roślin i właściwą ich pielęgnacją. Przyjeżdżając do szkółki Państwa Żelaznych, poza zakupem pięknych roślin, każdy klient otrzyma fachowe informacje i rzetelną pomoc w doborze roślin.

Państwo Żelaźni bardzo chętnie uczestniczą w akcjach charytatywnych organizowanych na rzecz lokalnego społeczeństwa.

Tomasz Ordowski – przejął gospodarstwo rolne po ojcu w marcu 2009 r. Zajmuje się głównie produkcją roślinną. Od tego czasu dwukrotnie składał wnioski na modernizację gospodarstwa, dzięki którym otrzymał dotacje na jego rozwój. Ze środków tych zakupił ciągnik, przyczepy, agregat uprawowo-siewny, rozsiewacz nawozów, opryskiwacz. Otrzymał również dofinansowanie z programu „Młody Rolnik”, za co kupił ziemię. Nieustannie poszerza swoją wiedzę, która pozwala na osiąganie wysokich i stabilnych plonów. Ważnym zadaniem realizowanym przez mieszkańca Starego Jaworowa jest również bieżące utrzymanie maszyn i dbanie o ich sprawność. Jego gospodarstwo ma obecnie powierzchnię 60 ha + 30 ha dzierżaw. W przyszłości Tomasz Ordowski planuje jeszcze powiększyć swój areał. Cały czas modernizuje gospodarstwo. Obecnie stara się o pozyskanie środków na zakup silosów magazynowych. Pytany o pasje i zainteresowania, mówi krótko: „po prostu rolnictwo”. Kocha pracę na roli i to jej poświęca każdą wolną chwilę. Łączy pracę na roli z rolą męża i wychowaniem 2 córek.

Zasłużony dla gminy

Antoni Szewczyk z rowerem związany jest od zawsze. Z kolarstwem w gminie Jaworzyna Śląska – od 40 lat. Urodził się na Podhalu, gdzie kręcił pierwsze kilometry na rowerze. W 1983 r. trafił na Dolny Śląsk. Osiedlił się w Jaworzynie Śląskiej. Rozpoczął pracę w Zakładach Porcelany Stołowej „Karolina” i treningi w KS „Karolina” w drużynie seniorów pod okiem trenera Czesława Kaczmarczyka. Był to bardzo silny zespół, znajdujący się w polskiej czołówce w kolarstwie przełajowym. Niestety, w 1987 r. rozwiązano go z powodu ograniczonych środków finansowych. Wtedy też Antoni Szewczyk skupił się na trenowaniu dzieci i młodzieży w KS „Karolina”. Przygoda trwa do dzisiaj. To spod jego ręki wychodzili przyszli utalentowani zawodnicy, jak choćby Marta Sułek, która w 2004 r. zdobyła mistrzostwo Polski. W tym czasie Antoni Szewczyk również startował w konkursach jako zawodnik, zdobywając tytuły trzykrotnego mistrza Polski, wicemistrza MTB.

Od 2020 r. z sukcesami prowadzi sekcję kolarską w Gminnym Ludowym Klubie Sportowym w Jaworzynie Śląskiej. Przez te trzy lata drużyna, która obecnie liczy 25 zawodników, ugruntowała swoją pozycję na arenie rozpoznawalnych klubów kolarskich w regionie. Utrzymują się w czołówce klubów biorących udział w Lidze Aglomeracji Wałbrzyskiej, czy challenge Dolnośląskiego Związku Kolarskiego w kolarstwie górskim. Antoni Szewczyk jak nikt potrafi zarazić pasją i zmotywować do ciężkiej pracy. Charyzmą i pozytywnym nastawieniem nie tylko mobilizuje zawodników do trenowania, ale też rodziców, przyjaciół do wspólnego działania na rzecz młodych ludzi. Ma wielkie poparcie zawodników i rodziców. W kwietniu 2022 r. został trenerem roku w plebiscycie „Gazety Wrocławskiej”.

Michał Dworczyk – z gminą Jaworzyna Śląska związany od 2015 r. Uzyskał wówczas mandat posła na sejm z okręgu wyborczego obejmującego m.in. naszą gminę, zdobywając blisko 25 tys. głosów. Tuż po wyborach rozpoczął aktywną pracę m.in. na rzecz gminy Jaworzyna Śląska i jej mieszkańców. Aktywnie wspierał m.in. budowę przejścia podziemnego w obrębie dworca kolejowego w Jaworzynie Śląskiej, powstanie Jaworzyńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej (jedno z trzech Centrum Lokalnego Biznesu – realizowanego w subregionie wałbrzyskim), przywrócenie Komisariatu Policji w Jaworzynie Śląskiej, remont gminnych dróg.

Wieczorem zaś, po uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w konkursach dożynkowych, odbył się koncert coverowy „Abba’s & Boney M.”. O godzinie 20:00 na scenie zaprezentował się zespół „Maximuz”. Święto plonów zakończyło się zabawą taneczną, która trwała do północy.