Ponad 200 milionów złotych jest do rozdysponowania w ramach ogłoszonego właśnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego naboru w programie „Ochrona zabytków”. Właściciele zabytków mogą wnioskować o środki na zadania planowane na 2024 rok oraz na refundację prac wykonanych w latach 2021-2023.

O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in.: jednostki samorządu terytorialnego lub inne jednostki organizacyjne, będące właścicielem lub posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru albo posiadające taki zabytek w trwałym zarządzie. Minimalna kwota dofinansowania wynosi 25 000 zł. 

Zgodnie z regulaminem beneficjenci mogą liczyć na sfinansowanie 50 proc. kosztów planowanej inwestycji. Istnieje też możliwość całkowitego finansowania zadania, jednak „wsparcie takie będzie można otrzymać tylko w szczególnych przypadkach, gdy zabytek posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną i naukową, wymaga przeprowadzenia złożonych pod względem technologicznym prac lub gdy stan zabytku wymaga niezwłocznej interwencji”.

Kluczowe dla realizacji celów programu są zadania prowadzące do zabezpieczenia, zachowania i utrwalenia substancji zabytku, w ramach programu dofinansowania nie mogą zaś uzyskać projekty zakładające adaptację, przebudowę obiektów zabytkowych lub ich znaczącą rekonstrukcję. Duży nacisk kładziony będzie na dofinansowanie prac przy obiektach najbardziej zagrożonych oraz zabytkach najcenniejszych.

W edycji programu na 2024 r. planowane są dwa terminy naboru – do 31 października 2023 r. na prace planowane do wykonania w 2024 r. oraz do 31 marca 2024 r. na refundację prac, wykonanych w latach 2021-2023. Dokumentem wymaganym na etapie składania wniosku jest skan aktualnego pozwolenia właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków na prace, będące przedmiotem wniosku.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie:

https://www.gov.pl/web/kultura/ochrona-zabytkow-20...

foto ilustracyjne