Od 20 lat podejmują wspólne inicjatywy, wspierając się wzajemnie na drodze edukacji najmłodszych pokoleń i wciąż mają ochotę na więcej. Dyrektorzy szkół podstawowych w Teplicach nad Metuji i Jaworzynie Śląskiej – Magdalena Kalasova oraz Krzysztof Sołtys podpisali list intencyjny o kontynuacji wymiany uczniowskiej.

We wrześniu minęło dwadzieścia lat od podpisania dwustronnej umowy o wymianie uczniowskiej pomiędzy szkołami. Dokument podpisali dokładnie 19 września 2003 r. dyrektor szkoły w Jaworzynie Śląskiej Teresa Gawron oraz dyrektor szkoły w Teplicach nad Metuji Radim Valky.

W środę, 15 listopada podpisano list intencyjny o kontynuacji wymiany. W tym dniu w Jaworzynie Śląskiej gościła delegacja szkoły w Czechach. - Goście rozpoczęli wizytę w szkole przy ulicy Mickiewicza, gdzie uczniowie rywalizowali między sobą: dziewczęta w zbijaku, a chłopcy w piłce halowej. Dziewczęta z Czech zajęły pierwsze miejsce w swojej dyscyplinie, natomiast chłopcy z Jaworzyny Śląskiej - pierwsze miejsce w piłce halowej. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Kolejnictwa, a później udaliśmy się na obiad. Po posiłku przyszedł czas na wymianę podarunków, podsumowanie wieloletniej współpracy i podpisanie listu intencyjnego – relacjonuje wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej Marcin Kruk.

List podpisali dyrektor szkoły w Jaworzynie Śląskiej Krzysztof Sołtys i dyrektor szkoły w Teplicach nad Metuji Magdalena Kalasova. – Bardzo się cieszę, że ta współpraca tak dobrze się układa, a liczę na to, że będzie jeszcze lepiej. Odległość nie jest aż tak daleka, więc mam nadzieję, że będziemy się jeszcze częściej spotykać, a może nawet spotkamy się wspólnie z delegacją niemiecką – mówił Krzysztof Sołtys. – To dobrze, że ta przyjaźń tak pięknie rozwija się od 20 lat, że są kontynuowane tradycje, podejmowane wspólne inicjatywy. Jako gmina będziemy was wspierać na tej drodze – mówił obecny na spotkaniu burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz