Nie ma cenniejszego daru, który możemy podarować drugiej osobie, niż dar życia. W najbliższą środę, 22 listopada w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się zbiórka krwi. To doskonała okazja, by pomóc potrzebującym. Szczególnie, że 450 ml krwi – tyle, ile można jednorazowo oddać, wystarczy, by uratować trzy osoby. Obecnie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu najbardziej brakuje grup A Rh+, A Rh-, B Rh+, 0 Rh+ i 0 Rh-.

Krew jest lekiem, którego mimo nieustannego postępu medycyny, nie można wyprodukować. Jest niezbędna dla dzieci i dorosłych walczących z rakiem, dla pacjentów oczekujących na zabieg chirurgiczny, ofiar wypadków. 10 minut – tyle zazwyczaj trwa pobieranie krwi pełnej. Tak niewiele, a może na zawsze odmienić życie pacjentów przebywających w szpitalach. Zbiórka tego życiodajnego płynu odbędzie się w sali konferencyjnej na stadionie miejskim w Jaworzynie Śląskiej w godzinach od 9:30 do 13:30. Termin kolejnej i zarazem ostatniej zbiórki w tym roku, wyznaczono na 22 listopada.

Przypomnijmy, dawcą może zostać osoba w wieku od 18. do 65. roku życia, która:

• waży co najmniej 50 kilogramów,

• w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonywanych akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,

• w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie przechodziła żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),

• w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie była leczona krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym, wypoczętym i zdrowym, nie wykazywać objawów przeziębienia. Nie należy przyjmować żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety, czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego). Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, a w ciągu 24 godzin przed pobraniem krwi wypić ok. 2 litrów płynów. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

foto: RCKiK w Wałbrzychu