Plac manewrowy do nauki jazdy na rowerze, stojaki i stacja naprawy rowerów – na stadionie miejskim powstało ogólnodostępne miasteczko ruchu drogowego. Wszystko w ramach grantu z Funduszu Toyoty, jaki przyznano Miejskiemu Klubowi Sportowemu „Karolina”. W sobotę, 11 listopada odbyło się uroczyste otwarcie obiektu.

W październiku zakończyły się prace związane z tworzeniem placu manewrowego. Na starym, betonowym boisku do siatkówki, położonym na terenie stadionu miejskiego w Jaworzynie Śląskiej, wymalowano linie wytyczające plac do nauki jazdy na rowerze zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych wraz z podstawowymi znakami drogowymi. Dodatkowo obok placu zamontowano stojaki na rowery oraz stację do podstawowej naprawy rowerów.

– Jaworzyna Śląska ma wieloletnie tradycje kolarskie i ta dyscyplina sportowa jest wciąż bardzo popularna. Takiego miejsca w naszej gminie brakowało. Przedszkolaki będą tu poznawać zasady ruchu drogowego, uczniowie szkół podstawowych – szkolić jazdę na rowerze przed egzaminem na kartę rowerową, a młodzież i dorośli w każdym wieku – ćwiczyć swoje umiejętności. Mamy też nadzieję, że pomysł przypadnie mieszkańcom do gustu i zachęci ich do większej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu ­– mówi Rafał Kwiatkowski, prezes MKS „Karolina”.

Projekt tworzenia miasteczka ruchu drogowego zrealizowano ze środków pozyskanych w ramach grantu Funduszu Toyoty. MKS „Karolina” ubiegał się o niego wspólnie z Przedszkolem Samorządowym „Chatka Puchatka”.

W sobotę, 11 listopada odbyło się uroczyste otwarcie obiektu, w którym uczestniczyli burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz, zastępca burmistrza Justyna Chrebela, Grzegorz Górski – przedstawiciel firmy Toyota Manufacturing Poland Sp. z.o.o., Grzegorz Kruszyński – prezes Fundacji Edukacji Europejskiej, która jest operatorem Funduszu Toyoty „Dobre pomysły zmieniają świat”, Rafał Kwiatkowski – prezes MKS „Karolina”.

Podczas otwarcia placu nagrodziliśmy szóstkę najlepszych rowerzystów,którzy w czerwcowej rywalizacji o tytuł rowerowej stolicy Polski wykręcili najwięcej kilometrów dla gminy Jaworzyna Śląska – trzy panie i trzech panów – Katarzynę Małolepszą, Joannę Cebo, Małgorzatę Szyndlarewicz, Tomasza Mojsę, Pawła Tondera, Bartosza Kasperka. Z osobami, które nie mogły być 11 listopada na stadionie, skontaktujemy się w celu przekazania nagrody.


Fundusz Toyoty realizowany jest w partnerstwie z Fundacją Edukacji Europejskiej, która pełni funkcję koordynatora; Zespołem Szkół nr 5 w Wałbrzychu, którego uczniowie na kierunku architektura krajobrazu w ramach zajęć praktycznych przygotowują koncepcje zagospodarowania przestrzeni dla projektów zgłoszonych do konkursu oraz Zespołem Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach, którego uczniowie na kierunku informatyka pomagają w przygotowaniu koncepcji.