2022 r., ze względu na sytuację geopolityczną, przyniósł szereg negatywnych skutków, również w zakresie dostępności i kosztów energii. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych, po doświadczeniach obecnego roku, już teraz zastanawia się, co zrobić, aby kolejny okres grzewczy przejść bezpiecznie, w komforcie cieplnym i bez przepłacania. Jest na to sposób. Warto zapoznać się z programem Czyste Powietrze, który oferuje nie tylko bezzwrotne wsparcie finansowe przyznawane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Z programu Czyste Powietrze można otrzymać wsparcie na docieplenie ścian, dachu, wymianę okien i drzwi, zainstalowanie wentylacji z odzyskiem ciepła oraz wymianę starego pieca na paliwo stałe na nowe, efektywne źródło ciepła, które zużywa mniej energii z pożytkiem dla rodzinnego portfela, a przy tym emituje mniej zanieczyszczeń do powietrza.

Ciepły, bezpieczny dom to podstawa dobrostanu rodziny, dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z WFOŚiGW przygotował na 2023 r. ważne zmiany w programie, dzięki którym można otrzymać nawet do 136 tys. zł dofinansowania. Tak wysokie bezzwrotne wsparcie możliwe jest obecnie z uwagi na podniesienie poziomów dotacji na poszczególne elementy termomodernizacji.

Przed przystąpieniem do programu warto jest wykonać audyt energetyczny - dokument opracowany przez specjalistę, który pokazuje, co w domu należy docieplić, zainstalować i wymienić w ramach termomodernizacji, aby była ona kompleksowa. Taka kompleksowa termomodernizacja umożliwia otrzymanie najwyższej dotacji, a później płacenie niższych rachunków.

Do programu może przystąpić każdy, u kogo roczny dochód nie przekracza 135 tys. zł.

Więcej szczegółów o programie można znaleźć na stronie czystepowietrze.gov.pl.

W Urzędzie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej działa także punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste Powietrze”. Dzięki temu można skorzystać z pomocy pracownika zarówno na etapie składania wniosku, jak i jego rozliczenia. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 13:00. Nr tel. 74 848 93 10 oraz 74 848 92 30.