Wrocław, Kraków, Warszawa znalazły się na mapie wyjazdów mieszkańców gminy Jaworzyna Śląska w ramach projektu „Niedaleko do kultury” realizowanego przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną. Nie zabrakło zwiedzania i spotkań z kulturą narodową.

Do uczestnictwa w wycieczkach mieszkańców naszej gminy zaprosił SOKiBP w ramach programu „Kultura Dostępna” współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jedna osoba mogła wziąć udział w jednej wycieczce. Obowiązywały wcześniejsze zapisy.

7 listopada mieszkańcy mieli okazję zwiedzić Kraków. Poza oglądaniem bogatej kolekcji zbiorów Muzeum Narodowego znalazł się również czas na zwiedzenie wzgórza wawelskiego i spacer po krakowskim rynku.

22 listopada celem był Wrocław i Muzeum Narodowe. Batalistyczne sceny Panoramy Racławickiej, pamiątki obrazujące skomplikowane dzieje Dolnoślązaków, czy średniowieczne klejnoty Skarbu Średzkiego to tylko niektóre z eksponatów, które wywarły na uczestnikach największe wrażenie. Nie zabrakło także czasu na spacer z przewodnikiem, podziwianie najważniejszych punktów Starego Miasta i kilku napotkanych wrocławskich krasnali.

Na finał, 29 listopada zorganizowano wyjazd do Warszawy i Muzeum Narodowego w Warszawie. - Poranny spacer uliczkami Starego Miasta stanowił doskonały wstęp do dalszego zwiedzania stolicy. W Muzeum Narodowym zachwyciliśmy się kunsztem malarskim polskich artystów tworzących u schyłku XIX wieku. „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki, pastele Wyspiańskiego czy urokliwe malunki Chełmońskiego to tylko niektóre z obrazów, jakie na długo zapadną w pamięć uczestnikom wyjazdu. Nie lada gratką okazała się również wizyta w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a także wjazd na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki, gdzie przed turystami z Jaworzyny Śląskiej roztoczył się wyjątkowy widok na rozświetloną po zmroku panoramę wielkomiejskiej architektury. Podczas wizyty w mieście mocno naznaczonym wojennym piętnem nie mogło również zabraknąć odwiedzin w Muzeum Powstania Warszawskiego i chwili zadumy nad Grobem Nieznanego Żołnierza. Serdecznie dziękujemy uczestnikom wszystkich trzech wyjazdów za wspólnie spędzony czas, owocne zwiedzanie oraz zaufanie, jakim nas obdarzyli, udając się z nami w miejsca oddalone setki kilometrów od swoich domów – relacjonują organizatorzy.

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"