Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna zaprasza na kolejną niezwykłą wystawę. Tym razem w witrynie biblioteki przy ul. Wolności można podziwiać niebanalne witraże oraz lampiony wykonane z kolorowych szkiełek wprost z nadbałtyckiej plaży! Autorka prac jest jaworzynianka Teresa Mikołajewska.

Prezentowane prace to połączenie ekologii ze sztuką użytkową, u podstaw której leży recykling. To bowiem, co morskie fale oddają nam wraz z jesiennymi przypływami w postaci obłych różnobarwnych szkiełek, to nic innego jak bezmyślnie wyrzucane do morza butelki i innego rodzaju szklane naczynia czy odpadki wypłukane przez morze. Teresa Mikołajewska wraz z mężem corocznie przemierza plażę w Dziwnówku i oczyszcza ją z kolorowych szkiełek, aby potem nadać im drugie życie w mieniących się w słońcu witrażach lub oświetlanych blaskiem świec lampionach. Szkiełka przymocowane są do szyb i szklanych naczyń za pomocą silikonu, a całości dopełniają ornamenty wykonane farbą akrylową. Wśród mozaikowych kompozycji można odnaleźć zdobienia nawiązujące do Bałtyku, jak chociażby drobne bursztyny.

Prezentowane witraże i lampiony zdobią wnętrze mieszkania państwa Mikołajewskich, a także pergolę w przydomowym ogrodzie. Większość prac (a autorka szacuje, że wykonała ich około 100) znajduje się w domach członków rodziny i przyjaciół.

To już druga wystawa dzieł Teresy Mikołajewskiej w bibliotece. W 2021 r. biblioteczną witrynę zdobiły akwarele wykonane przez jaworzyniankę, która malarstwem pasjonuje się od dziecka. Autorka ma na swoim koncie również wystawy w Świdnicy, m.in. w wieży ratuszowej.