Gmina Jaworzyna Śląska to kolejny punkt na mapie Dolnego Śląska, promujący profilaktykę raka jelita grubego. W Samorządowej Przychodni Zdrowia są dostępne bezpłatne testy.

Program Profilaktyka Raka Jelita Grubego realizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Mieszkańcy naszej gminy uczestniczą w badaniach przesiewowych w kierunku wykrycia raka jelita grubego dzięki porozumieniu o współpracy, jakie 25 czerwca 2021 r. podpisali burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz i Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Bezpłatne testy na krew utajoną można odebrać w Samorządowej Przychodni Zdrowia.

Badanie wykonuje się samodzielnie w domu. Próbkę należy zwrócić wraz z wypełnioną ankietą. Próbka następnie trafia do Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, gdzie zostaje poddana analizie. Testy na krew utajoną w kale pozwalają szybko i bezboleśnie wykonać badanie, dzięki któremu zyskujemy informację o ewentualnych zmianach w obrębie jelita grubego. Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego. Jeśli dadzą wynik pozytywny, trafiamy na kolejne badanie, już bardziej precyzyjne, jakim jest kolonoskopia. Dla wielu pacjentów pozytywny wynik testu jest impulsem i motywacją do wykonania tego badania. W przypadku niepokojących zmian pacjent trafia na ścieżkę onkologiczną w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, zatem ma zagwarantowaną kompleksową opiekę onkologiczną.

Kto może skorzystać z testu?

Osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego

Osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnie, u którego rozpoznano raka jelita grubego.

Osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

Z badań i statystyk wiemy, że pacjenci zgłaszający się do specjalisty, trafiają tam zdecydowanie za późno. Nasz projekt jest właśnie po to, by przesunąć moment wizyty u lekarza na wcześniejsze stadium zaawansowania choroby. Serdecznie zapraszam i zachęcam do skorzystania z profilaktyki raka jelita grubego. Dbajmy o swoje zdrowie - mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, pomysłodawca projektu.