Od 24 lutego nieustannie ludzie w całej Polsce jednoczą się, by zapewnić pomoc i wsparcie uciekającym przed okrucieństwem wojny Ukraińcom. Także gmina Jaworzyna Śląska przyłączyła się do tych działań. Codziennie czynny jest punkt pomocy. Organizowane są miejsca noclegowe oraz dalsza opieka w czasie pobytu. Przedszkola i szkoły przyjęły już pierwszych ukraińskich uczniów. Rozpoczęło się także przyjmowanie wniosków o nadanie numeru PESEL Ukraińcom, który jest niezbędny do korzystania z dalszych świadczeń socjalnych.

Obecnie na terenie naszej gminy przebywa blisko 160 osób. 63 z nich zakwaterowano w obiektach współpracujących z gminą, m.in. w pensjonatach. Pozostałe osoby znalazły schronienie u osób prywatnych.

Pomoc organizowana jest na wielu płaszczyznach.

Punkt pomocy 

W budynku dworca kolejowego przy ul. 1 Maja 7 na parterze uruchomiono punkt pomocy, do którego można dostarczać dary. Jest on otwarty codziennie od 16:00 do 18:00. Każdego dnia mieszkańcy naszej gminy hojnie dzielą się niezbędnymi rzeczami. Część przekazano już potrzebującym w Ukrainie, część – rodzinom, które zatrzymały się na terenie naszej gminy. W tym momencie najbardziej potrzebne są płyny do kąpieli, środki higieny osobistej, kosmetyki dla dzieci, proszki do prania, płyny do mycia. Cały czas zbierana jest także żywność z długim terminem przydatności, m.in. makaron, olej, ryż, mąka, cukier, konserwy, pasztety. Prosimy o przynoszenie wyłącznie wskazanych rzeczy.

Można także przekazać wsparcie finansowe na numer konta Jaworzyńskiej Pozytywki, która jest pomysłodawcą i koordynatorem punktu pomocy: Santander Bank Polska S.A. 40 1090 2369 0000 0001 4818 3583. W tytule przelewu trzeba koniecznie dopisać, że są to środki przeznaczone na pomoc dla Ukrainy.

- Cały czas w wypowiedziach ukraińskich matek przewija się nadzieja, że przyjechały tutaj na tydzień, dwa. Wojna zaraz się zakończy i będą mogły wrócić do swoich domów. Życzymy im tego z całego serca, jednak już dzisiaj wiemy, że niektórzy nie mają już do czego wracać. To tragiczne i tym bardziej wywołuje współczucie i chęć niesienia pomocy. Staramy się działać tak, aby w Polsce przynajmniej na start stworzyć im jak najlepsze warunki. Żeby mogli poczuć się bezpiecznie. Po kilku dniach, kiedy mija szok związany z wojną, ucieczką i podróżą rodziny zaczynają myśleć o szkole dla dzieci, o pracy dla siebie, o przyszłości. Większość z nich stara się stanąć samodzielnie na nogi, ale tutaj też mogą liczyć na naszą pomoc. Informujemy o tym, gdzie należy się zgłosić na początek, jak uzyskać pomoc prawną, gdzie zrobić zakupy, jak trafić w konkretne miejsca. Jak najlepiej zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Cieszy nas to, że pomagają też obywatele Ukrainy, którzy mieszkali w Polsce przed wybuchem wojny. Wasza pomoc nigdy nie zostanie zapomniana – informują przedstawiciele stowarzyszenia Jaworzyńska Pozytywka.

Osoby chcące zostać wolontariuszami proszone są o kontakt pod nr. tel. 535 407 110.

Konieczny wniosek o nadanie numeru PESEL

Aby Ukraińcy mogli skorzystać z jakiejkolwiek pomocy socjalnej gwarantowanej przez państwo, czy podjąć pracę, muszą złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL. W tym celu należy wypełnić wniosek dostępny do pobrania na stronie www.gov.pl, jako załącznik do tego tekstu lub w wersji papierowej w Urzędzie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej. Następnie umówić się na wizytę w Referacie Spraw Obywatelskich na konkretny dzień i godzinę. Rejestracja telefoniczna dostępna jest codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-9.00 pod numerem telefonu 74 84 89 314. Dzięki temu nikt nie będzie narażony na stanie w kolejkach. Do wniosku należy dołączyć zdjęcie biometryczne. Osoby, które go nie mają, mogą wykonać je bezpłatnie 40 minut przed umówioną wizytą.

Przed złożeniem wniosku należy pamiętać o tym, by zaopatrzyć się w polski numer telefonu i założyć polskie konto bankowe. Osoby mające trudności z otrzymaniem polskiego numeru mogą zgłosić się po pomoc do Ośrodka Pomocy Społecznej.

300 zł jednorazowego wsparcia

Po otrzymaniu numeru PESEL, można złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej w pokoju nr 7 lub 8 wniosek o przyznanie jednorazowego świadczenia w wysokości 300 złotych na osobę. Ukrainkom posiadającym dzieci przysługują także pozostałe świadczenia socjalne. – Mogą starać się o wypłatę z programów 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku w czasie ich pobytu z dziećmi w Polsce – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Do złożenia wniosku potrzebny jest PESEL rodzica oraz dziecka, konto w polskim banku, adres e-mail oraz polski numer telefonu. Bez tego złożenie wniosku nie będzie możliwe. Wniosek można składać za pośrednictwem profilu zaufanego. Trwają rozmowy z przedstawicielami inspektoratu ZUS w Świdnicy o zorganizowanie dyżuru, podczas którego świadczona byłaby wykwalifikowana pomoc zarówno w założeniu profilu, jak i wysłaniu wniosku.

Opieka w szkole i przedszkolu

Dzieci można zapisywać do szkoły bądź przedszkola. W tym celu konieczny jest bezpośredni kontakt z dyrektorem placówki. Dotychczas na terenie naszej gminy opieką oświatową objęto 36 dzieci (10 w Starym Jaworowie, 14 w Jaworzynie Śląskiej, 2 w Pastuchowie, 10 w przedszkolu). Dzieci otrzymały na start wyprawki złożone z darów, przygotowane przez stowarzyszenie Jaworzyńska Pozytywka. Część rzeczy zakupiono z pieniędzy przekazanych przez Związek Emerytów i Rencistów. Seniorzy zbierali środki podczas Dnia Kobiet.

Warto jednak pamiętać, że dzieci, które przyjeżdżają bez rodziców, z babcią bądź znajomą rodziców, nie będą otrzymywać świadczeń socjalnych, dopóki nie zostanie ustanowiony opiekun tymczasowy. W tym celu należy złożyć wniosek do sądu. Procedura odbywa się w trybie przyspieszonym, kilkudniowym.

Organizowane są także dodatkowe zajęcia czy warsztaty dla tych dzieci. Z ofertą bezpłatnych zajęć dla dzieci w każdym wieku ruszył już Miejski Klub Sportowy Karolina. Najmłodsi mogą zapisywać się na zajęcia z piłki nożnej, kolarstwa i judo. Więcej szczegółów pod numerem telefonu 535 670 609. Na treningi kickboxingu zaprasza Fighter Klub Jaworzyna Śląska. Kontakt pod nr. tel. 881 784 287.

Zwrot kosztów pobytu

Na wsparcie finansowe mogą liczyć także osoby, które przyjęły pod swój dach uciekających przed wojną obywateli Ukrainy, zapewniając im dodatkowo wyżywienie. W Ośrodku Pomocy Społecznej można składać wniosek o refinansowanie poniesionych kosztów. Specustawa zakłada zwrot 40 złotych na osobę przez okres maksymalnie 2 miesięcy, chyba że zostanie on później wydłużony. Wzór wniosku dostępny jest w treści rozporządzenia MSWiA z dn. 16 marca 2022 r., a także do pobrania jako załącznik do artykułu oraz ze strony internetowej OPS: www.jaworzynaslaska.naszops.pl. Papierowa wersja dostępna jest w OPS - pok. nr 7 i 8

Uruchomiono specjalne numery telefonów, pod którymi można szukać pomocy.