Dlaczego w XX w. polskie kobiety nosiły czarne suknie? Jak wyglądało życie Polaków pod zaborami i dążenie do odzyskania niepodległości? Odpowiedzi na te i inne pytania uczniowie Szkoły Podstawowej w Starym Jaworowie uzyskali podczas spotkania z marszałkiem Piłsudskim.

Spotkanie z Józefem Piłsudskim zostało zorganizowane w ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - 11 Listopada to dzień, który my – Polacy celebrujemy w specjalny sposób. Pamiętamy historię Polski, jej losy, czas, który był szczególnie dla Polaków trudny. Ten czas jednak ukształtował naszą charyzmę, odwagę, osobowość polską. Nasi pradziadowie nie poddali się, walczyli do ostatniej kropli krwi. Nasze prababki utożsamiały się z walczącymi mężczyznami, nosząc czarne suknie, na znak protestu przeciw zaborcom. O tym i wielu innych ciekawych i wzruszających sytuacjach, uczniowie i przybyli goście dowiedzieli się z nietypowej a bardzo rzeczywistej lekcji historii - relacjonuje dyrektor szkoły Joanna Rzeszowska.

W rolę Piłsudskiego wcielił się Krzysztof Dworenko-Dworkin ze świdnickiej grupy rekonstrukcyjnej, który przedstawił uczniom wiele historycznych ciekawostek. Nad organizacją i przebiegiem spotkania czuwała Edyta Płomińska - nauczycielka historii ze swoją 5. klasą. Pięknym głosem wojenne piosenki wyśpiewały Ania Chudziak i Karolina Nowak.

Foto: SP Stary Jaworów