Dni stają się coraz krótsze dni i wcześnie zapada zmierzch. Policjanci przypominają, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych, które bardzo często ratują życie.

Aktualne przepisy nakładają na osoby piesze obowiązek używania elementów odblaskowych w momencie poruszania się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu.

Pamiętajmy, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w ciemnych kolorach, a nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna z odległości nawet 150 metrów. Nie stosowanie się do tego przepisu zagrożone jest mandatem karnym. - Jednak najważniejsze jest nasze życie i zdrowie. Nie wstydźmy się noszenia elementów odblaskowych, nie jest to uciążliwe, a może uratować nasze życie – apeluje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy Magdalena Ząbek.