Od lat przywracają świetność zabytkowym maszynom kolejowym i kultywują tradycje kolejarskie w regionie. Teraz Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej zaprasza do odnowionego warsztatu z maszynami, które na przełomie XIX i XX w służyły do naprawy taboru kolejowego.

Remont warsztatu był możliwy dzięki realizowanemu w 2021 r. mikroprojektowi ”Budowa nowych ekspozycji muzeów technicznych na czesko-polskim pograniczu II” nr umowy:  CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_008/0002294. Celem prac remontowych było dostosowanie warsztatu do możliwości demonstracji  maszyn oraz prac naprawczych według zasad z początków XX wieku. 

- Stworzenie ekspozycji „żywych” maszyn z pewnością zwiększy atrakcyjność ekspozycji Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej oraz umożliwi remonty zabytków techniki. 

Dysponujemy zbiorem zabytkowych maszyn służących naprawie taboru kolejowego, pochodzą one z końca XIX wieku oraz początków XX wieku, a służyły do regeneracji i naprawy części lokomotyw. Już 6 stycznia po raz pierwszy zaprosimy Was na warsztat i pokażemy Wam historyczne maszyny w ruchu i zademonstrujemy dawne technologie napraw mechanicznych – zapraszają przedstawiciele muzeum.

Otwarcie zabytkowego warsztatu zaplanowano na godz. 16.00.