Parowym ekspresem przez Jaworzynę Śląską

To była nie lada gratka nie tylko dla miłośników kolejarstwa. W sobotę 30 października mieszkańcy naszej gminy mogli podziwiać zabytkowy skład kolejowy. Parowy Express dotarł do Jaworzyny Śląskiej z czeskiego regionu pardubickiego. Przejazdy nim cieszyły się sporym zainteresowaniem mieszkańców polsko-czeskiego pogranicza. 

 
Parowy Express to wspólny projekt Województwa Pardubickiego w Czechach, Muzeum Starych Maszyn w Žamberku oraz Muzeum Kolejnictwa na Śląsku. Wydarzenie połączyło czeski region pardubicki z polskim województwem dolnośląskim.
Ekspres tworzyła lokomotywa 555.153 wraz ze składem zabytkowych wagonów. Lokomotywa ta to niemiecki parowóz wojenny – klasa 52 DR – maszyny,  które po przejęciu po wojnie przez kolej czeską zostały oznaczone serią 555.  - Ta pierwsza podróż miała być symboliczna i jest częścią planu uruchomienia turystycznej linii kolejowej z muzeum kolejowego w Dolnej Lipce przy współpracy z Muzeum Dawnych Maszyn i Technologii w Žamberku, muzeami należącymi do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska oraz polskimi samorządami. Chcielibyśmy przygotować projekt do aplikacji w programie ze środków unijnych  Interreg Czechy – Polska – informują przedstawiciele Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.
Polscy pasażerowie mieli okazję wsiąść do Parowego Expresu na stacji w Międzylesiu, skąd przez Kłodzko, Kamieniec Ząbkowicki, Dzierżoniów  przejechali do Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Tu podczas 80-minutowego postoju zwiedzili to największe kolejowe muzeum w Polsce. 
 
foto: użyczone Muzeum Kolejnictwa