Dziewczyny z Gross-Rosen. Przed nami spotkanie autorskie z Agnieszką Dobkiewicz

Ruth, Felice, Fela, Gerda, Alize, Halina – sześć młodych dziewczyn, które połączył jeden los. Wszystkie miały swoje marzenia, plany, ambicje… lecz trafiły tam, gdzie granica między człowieczeństwem a bestialstwem była bardzo cienka. Każda z nich przetrwała piekło Gross-Rosen. Każda z nich została bezdusznie pognana w Marszu Śmierci. Niestety – nie każda z nich przeżyła pochód w środku zimy. Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej zapraszają na spotkanie z Agnieszką Dobkiewicz – autorką książek „Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen” oraz „Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie obozowego piekła”.

Dziennikarka związana z Dolnym Śląskiem. Promuje historię regionu, a szczególnie tematykę byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, którego historia jest ciągle niezbadana do końca, a ludzkie tragedie, do których tam doszło, niedopowiedziane. 
Naziści skrupulatnie zacierali ślady po własnych zbrodniach. Niszczyli obozy koncentracyjne, palili dokumenty, zakopywali więźniarki w masowych grobach gdzieś na odludziu. Dlatego przeszłość dziewczyn z Gross-Rosen pokryta jest kurzem zapomnienia. Agnieszka Dobkiewicz – bazując na nielicznych dokumentach zachowanych do naszych czasów – stara się jednak odkryć bolesną prawdę o życiu Ruth, Felice, Feli, Gerdy, Alize oraz Haliny.
W 2020 roku napisała swoją pierwszą książkę „Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen”, która zyskała status bestsellera i jest tłumaczona na język czeski.
Jej najnowsza książka „Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie obozowego piekła” to zbiory reportaży, które oparte są na zachowanych archiwach oraz relacjach ofiar i ich rodzin. Ukazuje losy młodych kobiet, a właściwie dziewczyn, które dostały się w tryby niemieckiego mechanizmu wyniszczania ludności z podbitych terenów. Pokazuje hart ducha i wolę przeżycia, dzięki któremu udało im się ocaleć z Marszy Śmierci, kiedy były gnane boso w kilkunastostopniowych mrozach w bezsensownych ewakuacjach. Ale pokazuje też dziewczyny, którym nie wystarczyło sił, które nie zdołały wypełnić danej sobie obietnicy i marzenia, że przeżyją i zjedzą słodkie… truskawki…
Spotkanie autorskie odbędzie się w czwartek 25 listopada w Centrum Aktywności Społeczno-Kulturalnej w Jaworzynie Śląskiej przy ul. Wolności 23b. Początek wydarzenia jest zaplanowany na godzinę 17:00.