Aktualności

Lekcja w Krzyżowej

Lekcja w Krzyżowej

15-09-2014

W piątek, 12 września,  grupa uczniów Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej wzięła udział w konferencji, zorganizowanej przez MDSM „Krzyżowa” dla młodzieży powiatu świdnickiego, z przedstawicielem Landtagu Niedersachsen, rządu Dolnej Saksonii, panem   Klausem Peterem Bachmanem. Polityk zajmuje stanowisko wiceprzewodniczącego Landtagu, jest również posłem do Bundestagu, Parlamentu niemieckiego.

W spotkaniu tym oprócz naszych uczniów uczestniczyła również młodzież z I LO w Świdnicy.  Organizator spotkania oprowadził uczniów po Krzyżowej i przybliżył historyczne znaczenie tego miejsca. Niemiecki polityk podczas konferencji nawiązywał do szczególności tego miejsca, w którym dochodzi do dialogu pomiędzy przedstawicielami różnych narodów, kultur, wyznań, poglądów politycznych i światopoglądów. Głównym tematem konferencji była obecna sytuacja polityczna na świecie, a przede wszystkim na Ukrainie. Uczniowie zadawali politykowi pytania dotyczące nie tylko jego stosunku do sytuacji na wschodzie, ale również bardziej prywatne, np.   co sądzi o naszym kraju. Pan Bachman  jako przedstawiciel pokolenia powojennego wyraził szacunek i podziw wobec  naszego  narodu  za dokonania polityczne i gospodarcze po przełomie w roku 1989. Postrzega on Polskę jako kraj pełen uroku, gościnny i ceni polską kuchnię. Chętnie przyjeżdża na Dolny Śląsk, skąd pochodziła jego matka.

W swoich wypowiedziach przybliżył nam również land Dolnej Saksonii ze stolicą w Hanowerze. Powiedział, że duży procent społeczeństwa tego regionu ma swoje korzenie na Dolnym Śląsku. Mówił również o nowoczesnym postrzeganiu dzisiejszej multikulturowej Europy, w której ludzie żyją razem bez względu na rasę i pochodzenie, a także o roli dialogu pomiędzy krajami europejskimi, który pozwala lepiej się poznawać, poszerzać wiedzę na swój temat, a przez to zwalczać uprzedzenia i przełamywać stereotypy, często wynikające ze zwykłej niewiedzy.     Polityk apelował do młodzieży, aby bardziej interesowała się polityką po to, by mieć wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, a także na przyszłą sytuację na świecie. Spotkanie byłą bardzo interesujące i stanowiło dobrą lekcję   WOS-u, historii i j. niemieckiego.

« Powrót

Archiwum aktualności

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7.30 - 15.30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8.00 - 11.00, 12.00 - 15.00