Aktualności

Narodowe Czytanie w jaworzyńskim Gimnazjum

Narodowe Czytanie w jaworzyńskim Gimnazjum

09-09-2014

W sobotnie przedpołudnie 6. września uczniowie klas pierwszych Gimnazjum nr w Jaworzynie Śląskiej, ich rodzice i wychowawcy, Dyrekcja szkoły oraz inni nauczyciele wyjechali na wycieczkę integracyjną do myśliwskiej stanicy w Bojanicach. Głównym punktem spotkania było włączenie się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” zainicjowanej przez Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W tym roku w całej Polsce 6. września miało miejsce czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, my również przystąpiliśmy się do tego przedsięwzięcia. Ten przepojony duchem polskości i głębokiego patriotyzmu cykl powieści od dziesiątków lat kształtuje historyczną wyobraźnię Polaków.

Pan Dyrektor Krzysztof Sołtys wygłosił krótką prelekcję dotyczącą XVII – wiecznej historii Polski i rozpoczął nasze szkolne Narodowe Czytanie, następnie czytali nauczyciele, uczniowie oraz rodzice. Wybrane fragmenty dotyczyły losów Longinusa Podbipięty i obrony Zbaraża, wysadzenia szwedzkiego działa przez Andrzeja Kmicica podczas obrony klasztoru na Jasnej Górze oraz oblężenia przez Turków Kamieńca Podolskiego. Tematy poruszane w wybranych do przeczytania częściach „Trylogii” – honor, odpowiedzialność, przyjaźń, patriotyzm, doskonale zbiegły się z celami spotkania integracyjnego. Wyraźna zainteresowanie zgromadzonych wokół ogniska uczniów dało sygnał, że takie spotkania z książką należy organizować częściej.

« Powrót

Galeria

Archiwum aktualności

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7.30 - 15.30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8.00 - 11.00, 12.00 - 15.00