Aktualności

Dożynki Gminne 2014

Dożynki Gminne 2014

01-09-2014

30 sierpnia br. odbyło się Gminne Święto Plonów. W tym roku organizatorami uroczystości była społeczność sołectwa Milikowice. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną, którą odprawili księża Sławomir Calik i Władysław Terpiłowski.

Następnie tradycyjny chleb dożynkowy na ręce Burmistrza Jaworzyny Śląskiej przekazali starostowie Dożynek, którymi byli Pani Aleksandra Kloc i Pan Zygmunt Michalina. Burmistrz natomiast podziękował wszystkim rolnikom za ich trud i pracę. Do podziękowań władz gminy przyłączyli się obecni na Dożynkach parlamentarzyści.

Z okazji Dożynek naszą gminę odwiedziły również delegacje z zaprzyjaźnionych gmin: Teplic nad Metuji z Republiki Czeskiej oraz Pfeffenhausen z Nimiec. Przybyli również samorządowcy i artyści z Nowojaworowska na Ukrainie.

Gospodarze i organizatorzy zadbali o to, by w święto dziękczynienia za plony nikt się nie nudził. Smakosze mogli spróbować przepysznych potraw. Były pierogi, mięso, żurek, zupa cebulowa, wyroby własne w postaci chleba i smalcu i wiele innych smakowitości. Fani słodkości wybierać mogli wśród różnorodnych ciast i miodu, a amatorzy szlachetnych trunków degustowali wino i pili nalewki. To wszystko można było znaleźć na przepięknie ozdobionych stoiskach dożynkowych, które oceniała komisja w konkursach na najładniejsze stoisko i najlepszy produkt lokalny. Zaskakujące pomysły, wspaniałe rękodzieła i dekoracje, a także różnorodność i oryginalność potraw nie ułatwiły jury decyzji. Ostatecznie komisja zdecydowała, że nagrody (sprzęt AGD) ufundowane przez Lokalną Grupę Działania „Szlakiem Granitu” za najładniejsze stoisko powędrują do: Milikowic – I miejsce, Pasiecznej – II miejsce i Piotrowic Świdnickich - III miejsce.
W konkursie na najlepszy produkt lokalny I miejsce zdobyła kaszanka zapiekana z kapustą kiszoną, papryką i boczkiem przyrządzona przez Panią Franciszkę Stampiń z Bolesławic. Drugie miejsce jury przyznało sołectwo Stary Jaworów za przygotowane placki z cukinii. Trzecie miejsce natomiast zdobył pan Jerzy Rzezała z Czech, który przygotował pierogi z bobem.

Oprócz walorów gastronomicznych można było także obejrzeć występy zespołów ludowych. Na scenie zaprezentowali się „Jaworznianie”, Zespół Estradowy Mokrzeszów, seniorzy ze Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Jaworzyny Śląskiej oraz zespół „Orlica” z Nowojaworowska.

Podczas imprezy rozegrano także tradycyjny Turniej Wsi, do którego stanęły sołectwa Gminy Jaworzyna Śląska. Rzut beretem, ziemniaczany mini-golf, „kręcioła”, konkurs plastyczny dla najmłodszych to tylko niektóre z konkurencji, jakie czekały na uczestników Turnieju. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęły ex aequo Milikowice i Piotrowice Świdnickie. Także na drugim miejscu uplasowały się dwa sołectwa – Czechy i Nowice. Trzecie miejsce zajął Stary Jaworów. W organizacji Turnieju Wsi pomagali wolontariusze z Klubu Młodzieżowego, pod kierownictwem Pana Sebastiana Grajaszka.

Zwycięzcy odebrali okolicznościowe dyplomy. Nagrody finansowe w tej rywalizacji ufundowała Gmina Jaworzyna Śląska.

Jak co roku dzieci mogły zjeżdżać na olbrzymiej zamkowej zjeżdżalni i korzystać z innych urządzeń rozrywkowych.

Podczas imprezy wręczono także odznaczenia przyznane przez Ministra Rolnictwa – „Zasłużony dla rolnictwa”, które otrzymali: Wiesław Pszonka, Marcin Partyka, Kazimierz Pawłusiów oraz Burmistrz Jaworzyny Śląskiej – Grzegorz Grzegorzewicz.

Wieczorem przyszedł czas na występ „gwiazdy wieczoru”, którą był Jerzy Kryszak. Satyryk rozbawił swoim występem liczną publiczność zebraną w milikowickim parku. Wraz z nastaniem wieczoru, rozpoczęła się zabawa taneczna, której oprawę muzyczną przygotował zespół Maximuz.

« Powrót

Galeria

Archiwum aktualności

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7.30 - 15.30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8.00 - 11.00, 12.00 - 15.00