Aktualności

DOŻYNKI

DOŻYNKI

05-09-2005

W niedzielę 4 września 2005 roku na stadionie sportowym w Jaworzynie Śląskiej odbyły się Dożynki Gminne zorganizowane przez: Parafię pw. Św. Józefa Oblubieńca w Jaworzynie Śląskiej, Sołectwo Pasieczna, Nowy Jaworów i rolnicy Jaworzyny Śląskiej, Urząd Miasta w Jaworzynie Śląskiej, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jaworzynie Śląskiej, Szkoły, Przedszkole oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna.

 

Sukces Dożynek Gminnych 2005 nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie sponsorów. W tym roku pomocy finansowej udzieli nam:

IWONA WOJCIECHOWSKA
I oddział Banku Zachodniego WBK
w Jaworzynie Śl.

ADAM MAŚKO
Prezes Zarządu Zrzeszenia Producentów Rolnych
„AGRO- Jaworzyna Śl.”

JAN OLAK
Prezes Skarbowego Przedsiębiorstwa Rolnego „Stary Jaworów”
w Starym Jaworowie

ALOIS GILLMAJR
BOGUSŁAW STRZELECKI
Prywatne Gospodarstwo Rolne Pastuchów

KAZIMIERZ RUTKOWSKI
Dyrektor Cukrowni Świdnica S.A.
w Pszennie

Norbert Karwowski,
Jolanta Naumowicz
Piaskownia Nowy Jaworów

SEBASTIAN WÓJCIK
Prezes AGRO LANDIS Sp. z.o.o
Środa Śląska

Po uroczystej Mszy Św. w kościele parafialnym w Jaworzynie Śląskiej koncelebrowanej przez: Ks. Prałata Jana Miłosia, Ks. Janusza Stokłosę, Ks. Zenona Bocheńskiego oraz Ks. Krzysztofa Bzdyrek z Teplic nad Metują, goście przemaszerowali dożynkowym korowodem przez ulice miasta niosąc ze sobą przepiękne wieńce przygotowane specjalnie na tę okazję. Orszakowi przewodniczyli Starostowie Dożynek: Pani Elżbieta Kantor i Pan Leszek Piasecki z sołectwa Pasieczna, którzy na teren stadionu wjechali bryczką zaprzężoną w dwa konie, a kończyli go motocykliści z klubu HARLEY DAVIDSON (z siedzibą w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej) i MOTOR KLUBU WROCŁAW na motocyklach różnych marek.

Otwarcia Dożynek dokonała Pani Halina Dydycz - Burmistrz Jaworzyny Śląskiej, a towarzyszyły temu salwy broni armatniej z XVI wieku, która na tę okoliczność została udostępniona przez Bractwo Kurkowe Miasta Wrocławia. W swym przemówieniu do mieszkańców gminy, Pani Burmistrz podkreśliła ogromny wysiłek rolników, znaczenie ich pracy dla całej społeczności naszej gminy oraz omówiła problemy polskiego rolnictwa w rok po akcesji do Unii Europejskiej.

Kluczowym elementem Dożynek Gminnych, jak co roku, był obrzęd wręczenia chleba. Przedstawiciele poszczególnych sołectw w gminie przekazali dar chleba wraz z życzeniami na ręce zaproszonych gości. Po dokonaniu tego staropolskiego zwyczaju zebrani tak licznie na stadionie mogli podziwiać wspaniałe motocykle, pokazy strażackie a także występy zespołów artystycznych: Kapeli Podwórkowej SAMI SWOI z Wieruszowa, Zespół Obrzędowy Jaworzyńskiego Stowarzyszenia WSPIERAJMY SIĘ pod kierunkiem Pani Stefanii Grajaszek oraz Kabaret JAKIŚ TAM, którego przyśpiewki towarzyszyły obrzędowi wręczania chleba. Wszystkich szczególnie zachwycił Zespół Tańca Narodowego i Estradowego "KRĄG" ze Świdnicy. Zakończeniem oficjalnej części programu dożynek było wręczenie przez Panią Burmistrz dyplomów dla sołectw, ogrodów działkowych i niemieckiej gminy Markt Pfeffenhausen za aktywny udział w obchodach dożynkowych i przygotowanie stoisk wystawowych.

W trakcie imprezy każdy mógł skosztować wyrobów oferowanych przez mieszkańców poszczególnych wsi naszej gminy. Na uwagę zasługuje fakt, iż partnerska gmina niemiecka, prowadząca tego dnia na stadionie sprzedaż posiłków i napojów, przeznaczyła cały swój dochód na szczytny cel: dożywianie dzieci z gminy Jaworzyna Śląska.

Dożynki Gminne trwały do późnych godzin nocnych przy dźwiękach kapeli muzycznej. Następna taka impreza już za rok!

 

 

« Powrót

Archiwum aktualności

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7.30 - 15.30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8.00 - 11.00, 12.00 - 15.00