Aktualności

"Dni Polsko Bawarskie"

  "Dni Polsko Bawarskie"

07-09-2007

W dniach 31.08-3.09. 2007 roku w Jaworzynie Śląskiej odbył się projekt pt. „Dni Polsko Bawarskie” zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Współpracy Jaworzyny Śląskiej i Pfeffenhausen.

 

Pobyt grupy 7 dorosłych i 11 przedstawicieli młodzieży ze Stowarzyszenia „Freundeskreis Pfeffenhausen- Jaworzyna Śląska” rozpoczął się w piątek, 31 sierpnia 2007 roku kolacją i spotkaniem z członkami Stowarzyszenia na Rzecz Współpracy Jaworzyny Śląskiej i Pfeffenhausen.

Przy rozmowach przy wspólnym stole, członkowie obu Stowarzyszeń, a także młodzież z Polski i Bawarii mogli w praktyce sprawdzić i rozwinąć swoje umiejętności językowe, jednocześnie bliżej poznać partnerską gminę, opowiedzieć o sobie. Goście nauczyli się kilku potrzebnych słów w języku polskim. Został przy tej okazji wspólnie opracowany mini słowniczek polsko- niemiecki i niemiecko polski oraz nauczono gości piosenki „ Szła dzieweczka do laseczka”.

Następnego dnia – w sobotę, 1 września – przed południem, podczas wspólnego festynu z okazji 110 lecia Parafii i Dni Polsko- Bawarskich odbyła się promocja zdrowego spędzania czasu wolnego , utworzono międzynarodową drużynę piłki nożnej i siatkowej. Przeciwnikami byli księża, Gimnazjum i ZPS „Karolina”. Zawodników powitali księża: proboszcz Janusz Stokłosa i wikary Piotr Winczakiewicz, prezes Stowarzyszania Pani Elżbieta Krzaczek i vice Starosta Powiatu Świdnickiego Pani Anna Zalewska. W przerwie między meczami zatańczyła grupa dziewcząt z Pfeffenhausen.

Wszystkie drużyny po skończonym meczu otrzymały nagrody przy wręczaniu, których byli także obecni: burmistrz Miasta Jaworzyna Śląska Pan Grzegorz Grzegorzewicz i gościnnie, Przewodniczący Rady Miejskiej Żarowa Pan Robert Kaśków.

Następnie odbyły się pokazy taneczne w wykonaniu zespołu tanecznego „Krąg” z ŚOK-u, oraz występ wokalny Jaworzyńskiego Stowarzyszenia „ Wspierajmy się”.
W międzyczasie można było spróbować kuchni bawarskiej , kiełbasy z grilla, przygotowanej przez gości z Pfeffenhausen i Stowarzyszenie, grochówki i bigosu ugotowanego przez Pana Marka Pojaska i wspaniałych ciast upieczonych przez Towarzystwo Przyjaciół Seminarium i Klub „Herbatka”.

Odbywała się też loteria, gdzie każdy los wygrywał, można było pojeździć na gokartach, motorach i obejrzeć panoramę Jaworzyny z drabiny strażackiej.
Po licytacji unikatowych przedmiotów nastąpiło losowanie wartościowych nagród głównych np. telewizora i zabiegów kosmetycznych w Centrum Urody w Słotwinie.
Później nastąpiła zabawa taneczna, do której przygrywał zespół muzyczny pod kierunkiem Pana Marka Pojaska.

Dochód z festynu został przekazany na wsparcie funduszu remontowego Kościoła św. Józefa w Jaworzynie Śląskiej.

W niedzielę 2.09. 2007 grupa gości z Bawarii i polska grupa młodzieży, a także członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Współpracy Jaworzyny Śląskiej i Pfeffenhausen udali się do Krzyżowej. Po poznaniu historii tego ważnego dla obu narodów miejsca ze względu na: działalność Helmuta Jamesa von Moltke i pamiętną Mszę Pojednania Narodów z udziałem kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego, uczestnicy wykonali prace plastyczne związane z tematem: „pokój , przyjaźń i tolerancja”. Projekt plastyczny nadzorowała Pani Aneta Sawko.
Część płótna została przekazana: Dyrekcji Fundacji Krzyżowa, , Burmistrzowi Miasta Jaworzyna Śląska, członkom Freundeskreis Pfeffenhausen- Jaworzyna Śląska oraz zostanie przekazana Zarządowi Powiatu Świdnickiego i Fundacji Współpracy Polsko- Niemieckiej w podziękowaniu za wsparcie projektu.

W drodze powrotnej z Krzyżowej grupa zatrzymała się w Świdnicy, gdzie zwiedzono Kościół Pokoju i rynek.
Skorzystano także z zaproszenia Pana Piotra Gerbera i odwiedzono Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

Wieczorem nastąpiła wspólna kolacja, nauka piosenek bawarskich i podsumowanie pobytu, a w poniedziałek 3.09.2007 goście powrócili do Niemiec.


Stowarzyszenie na Rzecz Współpracy Jaworzyny Śląskiej i Pfeffenhausen serdecznie dziękuje za wsparcie i współpracę przy realizacji projektu „Dni Polsko-Bawarskie”:

Fundacji Współpracy Polsko- Niemieckiej,
Starostwu Powiatowemu w Świdnicy,
Księżom z Parafii św. Józefa w Jaworzynie Śląskiej,
Burmistrzowi Miasta Jaworzyna Śląska,
Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaworzynie Śląskiej,
Telewizji TELETOP ze Świdnicy,
Samorządowemu Ośrodkowi Kultury i Bibliotece Publicznej,
ZGKiM, Gimnazjum Nr 1 w Jaworzynie Śląskiej,
ZPS „Karolina”,
Świdnickiemu Ośrodkowi Kultury i Zespołowi Tanecznemu „Krąg”
Towarzystwu Przyjaciół Seminarium, Stowarzyszeniu „Wspierajmy się”,
”Klubowi Herbatka”, Państwu A.J. Wychowanek, Panom: Polańskiemu i Ptak,
Pani Iwonie Wojciechowskiej , Dyrektorce 1 Oddziału BZWBK SA , w Jaworzynie Śląskiej,
Państwowej Straży Pożarnej ze Świdnicy, Panu P. Gerberowi i Pani K. Szczerbińskiej,
Pani Jadwidze Sośniak z„EKO-WOD” i U. Litwinowicz z Centrum Urody w Słotwinie
i wszystkim, którzy przyczynili się do udanej realizacji projektu i festynu.

31.08.2007 - początek projektu „Dni Polsko- Bawarskie”
Tworzymy wspólny mini słowniczek polsko- niemiecki i niemiecko-polski

1.09.2007
Wszystkie drużyny piłki nożnej i siatkowej – Festyn 110 lat Parafii i Dni Polsko- Bawarskie

1.09.2007
Zespół Taneczny „Krąg” przy SOK-u podczas występu w Jaworzynie Śląskiej

1.09.07
Stowarzyszenie „Wspierajmy się” podczas występu wokalnego

1.09.07
Wyścig VIP-ów

2.09.2007
Projekt plastyczny w Krzyżowej pod hasłem: „ Pokój, przyjaźń, tolerancja”

 

 

 

 

 

 

 

« Powrót

Archiwum aktualności

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 
 
 

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7.30 - 15.30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8.00 - 11.00, 12.00 - 15.00