Aktualności

Z wizytą na farmie elektrowni wiatrowych

Z wizytą na farmie elektrowni wiatrowych

07-08-2012

7 sierpnia br. przedstawiciele władz naszej gminy wraz z grupą mieszkańców odwiedzili farmę elektrowni wiatrowych w Gminie Zagrodno (powiat złotoryjski), która pracuje od grudnia 2011 roku. W wyjeździe wzięli udział zarówno zwolennicy, sceptycy jak i przeciwnicy powstania elektrowni wiatrowych na terenie naszej gminy. Na miejscu wszyscy zostali przywitani przez Wójta Gminy Zagrodno - Pana Mieczysława Słoninę, Sekretarza - Panią Urszulę Kindler oraz Przewodniczącego Rady Gminy - Pana Stanisława Olechowskiego.

Podczas spotkania, które odbyło się w siedzibie spółki "Agro-tak" goście z Jaworzyny mogli usłyszeć jak wyglądała procedura powstawania elektrowni wiatrowych, jakie okoliczności towarzyszyły powstaniu farmy oraz jakie korzyści przynosi ona dla Gminy Zagrodno. Gospodarze chętnie odpowiadali na licznie zadawane pytania, dotyczące oddziaływania elektrowni na środowisko, aspektów finansowych oraz infrastrukturalnych. Podczas dyskusji padały różne argumenty za i przeciw "wiatrakom". Władze Zagrodna przedstawiły inwestycję w pozytywnym świetle, wskazując na wymierne korzyści finansowe i infrastrukturalne, jakie odczuwają po powstaniu farm wiatrowych, czyli ponad milion złotych rocznych wpływów do budżetu Gminy (około 10% przychodów całej gminy) oraz nowe drogi dojazdowe na polach uprawnych, z których korzystają rolnicy, a także ścieżki rowerowe na terenie całej gminy. Wójt Słonina wyraził pewność, że dzięki wpływom z podatków od inwestycji uda się w ciągu najbliższych 20 lat wyremontować wszystkie drogi na terenie Gminy Zagrodno. Dzięki dobrej współpracy z inwestorem Gmina Zagrodno uzyskała nowy autobus szkolny, sprzęt komputerowy dla Urzędu Gminy, skorzystały także lokalne oddziały OSP oraz kluby sportowe. Firmy stawiające wiatraki podpisują również umowy na dzierżawę terenu z właścicielami poszczególnych terenów.

Władze Zagrodna wskazały także na problem, którym nadal pozostaje brak uregulowań prawnych, dotyczących głównie odległości od zabudowań mieszkalnych, w jakiej mogą powstawać elektronie wiatrowe. Na ten sam problem zwrócili uwagę również jaworzyńscy radni, podejmując na jednej z Sesji rady Miejskiej apel do parlamentarzystów, aby w formie ustawy określić tę minimalną odległość. W Gminie Zagrodno najmniejsza odległość to 800 metrów.

Na zakończenie wizyty wszyscy udali się na teren pobliskiej farmy wiatrowej, aby obejrzeć inwestycję z bliska. W odległości 800 metrów farma wiatrowa była całkowicie niesłyszalna, a według relacji mieszkańców Zagrodna właśnie pracowała na maksimum swoich możliwości. Dopiero po podejściu na dużo bliższą odległość dało się usłyszeć dźwięk powietrza przecinanego przez pracujące śmigła wirnika.

W Gminie Jaworzyna Śląska firmy zainteresowane wybudowaniem elektrowni wiatrowych starają się o to kilku lat. Powstanie farm wiatrowych wzbudza wiele kontrowersji i emocji. Władze Gminy dopuszczają możliwość ich powstania, jednak w takiej odległości od zabudowań, aby nie były uciążliwe dla mieszkańców. Dodatkowy milion złotych w budżecie Gminy pozwoliłby na realizację tak oczekiwanych przez mieszkańców terenów wiejskich remontów dróg i budowę nowych, z drugiej strony mamy do czynienia z oporami części społeczności przed tego typu inwestycjami.

 

« Powrót

Galeria

Archiwum aktualności

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

JAWORZYNA ŚLĄSKA

 

Kalendarz <   >

Kontakt

Urząd Miejski w Jaworzynie Ślaskiej
58-140 Jaworzyna Ślaska, ul. Wolności 9
tel. centrala: +48 (074) 85-88-230
faks: +48 (074) 85-88-253
e-mail: urzad@jaworzyna.net

Godziny otwarcia urzędu

Pn. - Pt.: 7.30 - 15.30

Godziny otwarcia kasy

Pn. - Pt.: 8.00 - 11.00, 12.00 - 15.00